środa, 26 lutego 2014

Najpiękniejsza roślina w zimie - skimmia japońska odm.RubellaRoślina jest słabo znana, a przez sprzedawców internetowych kiepsko prezentowana.

Skimmia, nawet jeśli zostanie zauważona w terenie lub sklepie, mylona jest z wrzosowatymi - pierisami i rododendronami. Na dodatek uwielbia, tak jak tamte, cień, zaciszne miejsca i kwaśną glebę z korą na powierzchni. Należy jednak do innej rodziny, do rutowatych, tak jak cytrusy.

Najczęściej można przeczytać o jej kwitnieniu jedno-dwa zdania w stylu: "zawiązuje pąki jesienią, a kwiaty otwierające się w kwietniu są niepozorne, kremowe". I to wszystko.

Ale, ale... to najpiękniejsza roślina okresu zimowego, nic nie może się jej równać w tym okresie. Pąki kwiatowe w wiechach aż "wyskakują" z krzewu i stanowią ozdobę przez pół roku - od października do marca. Wiechy przypominają nie otwarte kwiatostany lilaków, nie są może takie "grube", natomiast krzak wygląda przez całą zimę jakby za chwilę miał rozkwitnąć. Wygląda pięknie zarówno w bezśnieżne zimy, jak i przypruszona śniegiem czy oszroniona. Wg różnych źródeł wytrzymuje 20-25 stopni mrozu, ale pod śniegiem daje radę przy ponad -30 stopni C.

Poniżej zdjęcia, które zrobiłem 23 lutego 2014 w zaprzyjaźnionym ogrodzie. To dwa rosnące w gruncie dziesięcioletnie krzewy, osobniki męskie odmiany Rubella. Wysokość około 1,2 m i szerokość 1,5 m. Odmiana Rubella jest dwupienna - są osobne krzewy mające tylko kwiaty męskie i krzewy z kwiatami żeńskimi. Osobniki męskie kwitną gęsto. Osobniki żeńskie, których tu nie ma, a musiałyby rosnąć obok męskich, żeby owocować, mają mniej kwiatów, natomiast zawiązują wczesnym latem małe kuliste, czerwone owoce, które też zdobią roślinę całą zimę. Samo kwitnienie nie jest spektakularne, kwiaty po otwarciu są białawe, trochę nijakie, za to wspaniale pachną. Wg zaprzyjaźnionego ogrodnika zapach jest wyczuwalny 1-2 m od krzewów. Zaraz po kwitnieniu pojawiają się nowe, jasnozielone, błyszczące pędy, które też stanowią ozdobę.

Ja jednak polecam Państwu osobniki męskie i to koniecznie tej odmiany, inne odmiany są wg mnie nieciekawe.

Roślinę w trakcie kwitnienia możecie Państwo zobaczyć np. pod linkiem:
http://www.gardensandplants.com/UK/plant.aspx?plant_id=3154

a osobniki żeńskie z owocami:
http://www.wildaboutgardens.org.uk/plants/shrub/skimmia-japonica.aspx

Dla wytrwałych, którzy dotrwali do końca postu, szalony filmowiec w mojej osobie nakręcił też film. Żeby w pełni docenić przy mocniejszym komputerze i dobrym łączu zalecam obejrzenie HD, bo roślina jest mało fotogeniczna, słabo wypada na zdjęciach i w kiepskiej rozdzielczości. Stąd te moje "naloty" w krzaki, żeby dobrze było widać urok skimmii :-)Zobacz też:
Skimmia wiosną

O skimmii na Wikipedii

1 komentarz:

  1. Przepiękna i baaaardzo fotogeniczna skimia:) Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń