sobota, 10 maja 2014

Kielichowiec wonny - Calycanthus floridus

Krzew dość dobrze już znany, ale nadal spotykany dość rzadko. Zdjęcia na ofertach w internecie sprawiają wrażenie jakby kwiaty były wielkości nieco tylko mniejszej niż u magnolii. W rzeczywistości kwiaty są 2-3 centymetrowe, ale bardzo ładne. Zapach reklamowany jako zapach truskawek, wg niektórych przypomina jednak zapach octu. Być może zależy to od stanowiska. Ten, który Państwu przedstawiam rośnie na moim osiedlu w pełnym słońcu i wydziela na kilka metrów zapach zdecydowanie przyjemny. Krzew jest spory - ponad 3 metry, a jego pierwsze ulistnione gałęzie znajdują się na około 1.8 m wysokości, co nie pozwalało zajrzeć do kielichów, zresztą nie otwierają się jakoś zdecydowanie.
Ludzie mają na osiedlu w ogrodach takie skarby, nie wiem, gdzie kupowali takie oryginalne rośliny 20-30 lat temu, bo tyle chyba ma ten krzew.

A to już kwiaty przekwitające, ich regularne zrywanie podobno zapewnia ponowne kwitnienie. Wygląda na to, że tak, bo kwiaty na tym krzewie widuję nie tylko wiosną, ale również przez całe lato.O kielichowcu na Wikipedii

Dziękuję Państwu za zajrzenie na mojego bloga. Zapraszam do przeczytania innych postów.
Na koniec jeszcze minutowa migawka rośliny na żywo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz